Auslandstarts
19.03.2017 - 22.03.2017 CDI3* / Medina Sidonia (ESP)
Walliser Anton CUBA LIBRE
FRIMOUSSE
FRIMOUSSE
20.03.2017 - 26.03.2017 CSI1* / Arezzo (ITA)
Brechbühl Rachel FLEUR VAN'T SWERTLAND
Koella Heinz COSIMA IX
LADYBIRD S
ROXINA II
Link Charlotte ROYAL TATOO D'HARYNS
UFO VAN'T GELUK
Richner Nicole ANYWAY V
CIAO BELLA DONNA
LENA VD BISSCHOP
SOULIKY
Stüssi Ruedi QUESTADOR CD
20.03.2017 - 26.03.2017 CSI3* / Arezzo (ITA)
Bussmann Evelyne DANAIS D'AVELINE CH
FLEURY D'AVELINE CH
LORINON D'AVELINE CH
TAFILA D'URVILLE
THAT'S ME
Muff Werner CORNET MM
COSBY
DAIMLER III
ESCOFFIER
Pittet Joanna REVE DE L'ISLE
Puch Michèle GOOD LUX LUCY
QUEN DIRA T ON
TANAELLE DU MOULIN
Richard Philips Jane CALINESSE DE GULDENBOOM
PRIMA LUNA
ZEKINA Z
DENYCHIN RYALK D LOBSTINATION
IZMIR VAN DE BAEYENNE
Rutschi Niklaus BALOUBELLE CH
CARDANO CH
CLEARWATER
20.03.2017 - 26.03.2017 CSIYH1* / Arezzo (ITA)
Liebherr Christina L.B. CARRERA
L.B. CRUMBLE
L.B. CULTURE
Pittet Joanna FERNANDO VAN HET POSTHUIS
PIXEL DU ROSET CH
20.03.2017 - 26.03.2017 CSI3* / San Giovanni in Marignano (ITA)
Crotta Fabio DELACROIX AS
TESS DE JALESNES
CORALLE 41
Crotta Sabrina CARRESSA Z
Paillot Emilie NEW CURTIS
OPTIQUE
ROBERT LE DYABLE
Schurtenberger Niklaus CAIRON
CHOCOTOFF
EMORKUS RE
QUASIMODO VII
Scola Pinto Fabia CARINA A CH
Smits Edwin BARCELONA VON AARHOF CH
DANDIEGO B Z
PIKELOT VON HOF CH
ROUGE PIERREVILLE
20.03.2017 - 26.03.2017 CSI1* / San Giovanni in Marignano (ITA)
Crotta Sabrina CANDIDA
Crotta Fabio FANTASTHH
PIORELLA
Dimita Sabrina CHLOE ZEUS
RAVEN
Paillot Emilie PAKKATO ALIA
20.03.2017 - 26.03.2017 CSIYH1* / San Giovanni in Marignano (ITA)
Crotta Fabio CORPEGGIA
21.03.2017 - 26.03.2017 CSI3* / Mijas (ESP)
Petit-Jean Charlotte CAMOUFLAGE
DASTINA
Petit-Jean Valentine COCO VON HOF CH
THEMIS
PATCHOULI DE MUZE Z
VANDA DES HURLEVENTS
21.03.2017 - 26.03.2017 CSIYH1* / Oliva, Valencia (ESP)
Bichsel Alessandra ALEXANDER DER KLEINE
Kapp Hanley Nadja CANTUCARDI
GIOVANNI S
Sottas Romain ECLAIR DES DAMES
UNDERCOVER II
21.03.2017 - 26.03.2017 CSI2* / Oliva, Valencia (ESP)
Bichsel Alessandra CHARIVARI KG
STAKKANUJA
Jorand Yannick ANDRETTI
BEST OF OPUS DEI Z
CIPETTO
Sandoz Rachel GIGOLO III
TEXAS M'AUREA
Sottas Romain AZURA Z
COUNTDOWN IV
EYECATCHER
HALLO C
21.03.2017 - 26.03.2017 CSI1* / Oliva, Valencia (ESP)
Bichsel Alessandra CNUDDEL COOL
Jorand Yannick SHERE KHAN DE BORNAT
Montavon Stéphane IMPERIUM
Sandoz Rachel BP LUICRUISE
Talbot Annick ROXANNE M.L.
Trümpi Stella CATALINA IV
COLD AS ICE
DIAMANTY DI MAGICO Z
HERO VD ROSHOEVE
21.03.2017 - 26.03.2017 CDI3* / Wellington FL (USA)
Bertschinger Barbara RUBIN CORTES
22.03.2017 - 26.03.2017 CSI2* / Wellington FL (USA)
Mändli Beat DIBATSJA
SIMBA XXVII
23.03.2017 - 26.03.2017 CSI1* / Cagnes-sur-Mer (FRA)
Affentranger Fabian OSCAR MERZE
Ber Donovan DENTO
Chandon-Moët Eugénie QUABERNET ENNEMMELLE
Dolt Jessica I CARELESS D&M
QUEL ANNIVERSAIRE
Dunant Eugénie BROADWAY DO CABO
Firmenich Caroline CARTORIE
QUENA RUBIN
TRAVIATA DE RAVEL
Guntern-Burrus Fabienne BENVINDA
CORNET'S LIBERTY
Jucker Romain CALVIN KLEIN
Jucker Julie VEGA'S
VINKA'S BOY BOISY
Kolly Pierre ALOUETTE DE CHIGNAN CH
RUDY DE MESILLE
UNE DE CHIGNAN II CH
Lambert Aurélie POLENNTA DE GRANDRY
Malfanti Letizia ARCACHON EN PRIM'
AURA DE LA BATIA
DANCER XII
Müller Eva TITA TOVENAAR Z
Putallaz Jessy DA VINCI VAN HET CAUTERHOF
HEARTBEAT E.S. CH
TENNESSE DU COURTIL CH
VANCOUVER'S BOY CH
Turrettini Romain CHIPS VI
Vorpe François CASSCOBAT
CLEAR ROUND II
IDEAL VAN 'T VEER
23.03.2017 - 26.03.2017 CSI2* / Cagnes-sur-Mer (FRA)
Dabbah Maurice CHEF VON DER WIESHARDE
GOMES DE WIQUI
L'AVION
TRAPPIST
Delhaye Hélène DULCINEA DI SAN PATRIGNANO
QUIDAMIA D
Dolt Jessica HHS CALIDERA
Jucker Romain CARL LEWIS
HARLEY DE LAUBRY
TENDANCE BOISY
Kolly Pierre CARETINO SIR
CORVALL
LANCER VI
Malfanti Letizia SIAM DE LA BATIA
Motetta Johnny BELZEBUB VH DANCORHOF
CATCH THE WIND
Pedroni Giulia PICADER
Putallaz Jessy BELLA XXI
FOR GINA
PORTLAND DU TER
Putallaz Philippe VANCOUVER IV
23.03.2017 - 26.03.2017 CSI1* / Bonheiden (BEL)
Enderli Nadine RIDDICK II CH
VINJA
Hauser Sergio GALAYA
Josuran Michèle CASPIAN QUEEN
CATOSTA MELLONI
Schmid Adrian CALETTA WS CH
23.03.2017 - 26.03.2017 CSI2* / Bonheiden (BEL)
Hauser Sergio BLUE LAGUNE
LE SCION
Josuran Patrik CALGARY IV
Josuran Annick CHESTER L
DIOVANNI
Schmid Adrian CAMILLA IX
23.03.2017 - 26.03.2017 CSIYH1* / Bonheiden (BEL)
Hauser Sergio GIGGS MW
Josuran Patrik ATROPINE DU VERCOL
CANVAROS
CHARLY LXXV
Schmid Adrian GEE LITHYA VAN KLAVERBORCH
23.03.2017 - 26.03.2017 CSI1* / Lier (BEL)
Bettschen Pascal CHICCA VIII
Brechtbühl Patrick MAESTRO BLUE Z
Geiser Audrey CHELLSINI Z
Küng Stefanie CANDY MAN V
Probst Doris CAPPUCCINO XI
23.03.2017 - 26.03.2017 CSI2* / Lier (BEL)
Bettschen Pascal COLIN VI
KOBOLD V. SCHLOESSLIHOF CH
LUCANDRO CH
Brechtbühl Patrick RENA DE CORMOLAIN
Geiser Audrey EXTRA STRONG
HOLIDAY X
JORDANA VAN HET VELPEDAL
WALK FOR GLORY KZI CH
Hauri Markus JAZOE VAN 'T STEENPAAL
TWENTY CLARY
VERSO DU THOT
Heiniger Timo CARABATIC
COUNT CORRADO
Küng Stefanie BALLINTESKIN ON TIME
CHARLEMAGNE
Schrackmann Raphael CARPALO
EURO VI CH
Stampfli Emilie CLEVERBOY M.E.
MINERVA G.I.H. Z
CHARDONAY HARAS DES BARRAGES
23.03.2017 - 26.03.2017 CSIYH1* / Lier (BEL)
Brechtbühl Patrick SUBLIME DES SOURCES CH
Hauri Markus AKILE TOP
BLACKJACK DE LA CENSE
Heiniger Timo EARL IV
GAMIROQAI
25.03.2017 - 26.03.2017 CEI1* 80 / La Voulte Sur Rhone (FRA)
Frey Alexandra RAPAZ
27.03.2017 - 02.04.2017 CSI-W Final / Omaha NE (USA)
Duguet Romain TWENTYTWO DES BICHES
Fuchs Martin CLOONEY III
Guerdat Steve BIANCA XXXIV
27.03.2017 - 02.04.2017 CDI-W Final / Omaha NE (USA)
Krinke Susmelj Marcela SMEYERS MOLBERG
27.03.2017 - 02.04.2017 CSI3* / Arezzo (ITA)
Estermann Paul CANTINI DELLA CACCIA
CASTLEFIELD ECLIPSE
CORNET'S HOPE
CURTIS SITTE
Gabathuler Walter ARLINGTON
BANTOU BALOU
FINE FLEUR DU MARAIS
QUERIDA IX
QUIDAM DE LUXE M
SILVER SURFER II
Richner Nicole ANYWAY V
SOULIKY
Rutschi Niklaus BALOUBELLE CH
CARDANO CH
CLEARWATER
Sprunger Janika BACARDI VDL
EGIE OF COLORS
GRAND COOPER
NINYON
27.03.2017 - 02.04.2017 CSI1* / Arezzo (ITA)
Jampen Tamara RAVEL DES BAUMES CH
Koella Heinz COSIMA IX
LADYBIRD S
ROXINA II
Richner Nicole CIAO BELLA DONNA
GOLDEN EARRING
LENA VD BISSCHOP
Stüssi Ruedi QUESTADOR CD
27.03.2017 - 02.04.2017 CSIYH1* / Arezzo (ITA)
Sprunger Janika CHARLIE BOY
27.03.2017 - 02.04.2017 CSI3* / San Giovanni in Marignano (ITA)
Crotta Fabio ARIEL IV
DELACROIX AS
TESS DE JALESNES
CORALLE 41
Crotta Sabrina CARRESSA Z
Eugster Manuel CALLISTO II
DOUGLASS CHAVANNAIS
Schwizer Pius BALOU RUBIN R
CHIDAME Z
LEONARD DE LA FERME CH
LESTER IX
Schwizer-Seydoux Florence DELPHI
L.B. SOLERO
STARLETTE DE MAILLET
ULYSSE X
Scola Pinto Fabia CARINA A CH
Smits Edwin BARCELONA VON AARHOF CH
DANDIEGO B Z
PIKELOT VON HOF CH
ROUGE PIERREVILLE
27.03.2017 - 02.04.2017 CSI1* / San Giovanni in Marignano (ITA)
Crotta Sabrina CANDIDA
Crotta Fabio FANTASTHH
PIORELLA
Dimita Sabrina CHLOE ZEUS
RAVEN
Eugster Manuel CHACONIE
Schenker Laura CHAPARONE
CORNETTI
Schwizer-Seydoux Florence CLEVER PKZ
27.03.2017 - 02.04.2017 CSIYH1* / San Giovanni in Marignano (ITA)
Crotta Fabio CORPEGGIA
Eugster Manuel CANTARA V
PORTOFINO
28.03.2017 - 02.04.2017 CSIYH1* / Cagnes-sur-Mer (FRA)
Barbeau Christophe CARA MIA IX
Herzig Romy CAITANO V
CASQUIDA
Kolly Pierre ALOUETTE DE CHIGNAN CH
AVIATEUR
Kühnis Martin ZYLANO VAN ALFENE Z
Malfanti Letizia ARCACHON EN PRIM'
Pasquier Nicolas DIAWELLA D
Peter Steiner Nadja AVELINO DE CRESTA
Putallaz Jessy CANNAVARA
28.03.2017 - 02.04.2017 CSI2* / Cagnes-sur-Mer (FRA)
Barbeau Christophe UGO D'ARGENT
Dabbah Maurice GOMES DE WIQUI
L'AVION
TRAPPIST
Dessimoz Yann RAPSODIE DU BOIS D'ETE CH
Jucker Romain CARL LEWIS
HARLEY DE LAUBRY
TENDANCE BOISY
Kolly Pierre CORVALL
LANCER VI
Kühnis Martin PICCASSO DU PICHOUX CH
Malfanti Letizia SIAM DE LA BATIA
Motetta Johnny BELZEBUB VH DANCORHOF
CATCH THE WIND
Peter Steiner Nadja CACHE VA
CAPUERA II
CELESTE VI
SAURA DE FONDCOMBE
Putallaz Jessy BELLA XXI
FOR GINA
PORTLAND DU TER
Putallaz Philippe VANCOUVER IV
28.03.2017 - 02.04.2017 CSI1* / Cagnes-sur-Mer (FRA)
Ber Donovan DENTO
Cossy Emmanuel ELECTRA C CH
Crausaz Sandy GALLIANO S.
PERLE CHARRIERE
Dumas Mélanie ARETINA
CASTANIA
Dunant Eugénie BROADWAY DO CABO
Firmenich Caroline CARTORIE
QUENA RUBIN
TRAVIATA DE RAVEL
Guntern-Burrus Fabienne CORNET'S LIBERTY
Herzig Romy AVANTI VIII
LAURO
Jucker Romain CALVIN KLEIN
Jucker Julie VEGA'S
Kolly Pierre OKEY DOKEY B
RUDY DE MESILLE
UNE DE CHIGNAN II CH
Kühnis Martin CENTURIO IV
CONNY V
Lambert Aurélie POLENNTA DE GRANDRY
Malfanti Letizia AURA DE LA BATIA
Putallaz Jessy DA VINCI VAN HET CAUTERHOF
HEARTBEAT E.S. CH
TENNESSE DU COURTIL CH
Reuse Emilie UNEGELINA DU TEMPLE
Soulié Pauline CORTINE HOY Z
Turrettini Romain CHIPS VI
Vorpe François CASSCOBAT
CLEAR ROUND II
IDEAL VAN 'T VEER
28.03.2017 - 02.04.2017 CSIL1* / Cagnes-sur-Mer (FRA)
Borgeaud Camille ELVIS DO POCINHO
Chandon-Moët Eugénie QUABERNET ENNEMMELLE
Crausaz Sandy CAYETANO ARCUS
Deléchat Marine CONTACT GIRL
Dolt Jessica I CARELESS D&M
QUEL ANNIVERSAIRE
Doucet Céline SUN DU TEMPLE
Dumas Mélanie ULANE DES VOLCANS
du Plessix Oriane CAPRICELLO
VOR TEX
Guntern-Burrus Fabienne BENVINDA
Herzig Romy COKI DOKI
Jucker Julie VINKA'S BOY BOISY
Reuse Emilie BING
Schmidt Sandra CAMPINO XVI
Wyer Roxana CENTO II
28.03.2017 - 02.04.2017 CSIU25-A / Cagnes-sur-Mer (FRA)
Dolt Jessica HHS CALIDERA
Malfanti Letizia DANCER XII
Pedroni Giulia PICADER
28.03.2017 - 02.04.2017 CSIYH1* / Oliva, Valencia (ESP)
Bichsel Alessandra ALEXANDER DER KLEINE
Kapp Hanley Nadja CANTUCARDI
GIOVANNI S
Sottas Romain ECLAIR DES DAMES
UNDERCOVER II
28.03.2017 - 02.04.2017 CSI3* / Oliva, Valencia (ESP)
Bichsel Alessandra CHARIVARI KG
STAKKANUJA
Jorand Yannick ANDRETTI
BEST OF OPUS DEI Z
CIPETTO
Sandoz Rachel GIGOLO III
TEXAS M'AUREA
Sottas Romain AZURA Z
COUNTDOWN IV
ECLAIR DES DAMES
EYECATCHER
HALLO C
UNDERCOVER Z
Trümpi Stella COLD AS ICE
DIAMANTY DI MAGICO Z
28.03.2017 - 02.04.2017 CSI1* / Oliva, Valencia (ESP)
Bichsel Alessandra CNUDDEL COOL
Jorand Yannick SHERE KHAN DE BORNAT
Montavon Stéphane IMPERIUM
Sandoz Rachel BP LUICRUISE
Talbot Annick ROXANNE M.L.
Trümpi Stella CATALINA IV
HERO VD ROSHOEVE
30.03.2017 - 02.04.2017 CIC2* / Tartas (FRA)
Gonfard Roxane OPI DE SAINT LEO
30.03.2017 - 02.04.2017 CSIYH1* / Bonheiden (BEL)
Lüthi Kaya AFGHAN
GO JOED
30.03.2017 - 02.04.2017 CSI2* / Bonheiden (BEL)
Lüthi Kaya CARAMIA 25
ELLIE 14
CHACCOLIE
30.03.2017 - 02.04.2017 CSI1* / Kronenberg (NED)
Baumgartner Michael ABBEYGAIL T
COOL PLEASURE 2
Buhofer Simone PIKETTA
Hauser Sergio GALAYA
30.03.2017 - 02.04.2017 CSI2* / Kronenberg (NED)
Baumgartner Michael GATSBY 162
PEPE HEGUY
CONTADOR 28
Buhofer Simone FLYING GIRL
RIOSCO
WIMONA
Hauser Sergio BLUE LAGUNE
LE SCION
Wallerbosch Oertly Dominique DISCOVER
30.03.2017 - 02.04.2017 CSIYH1* / Kronenberg (NED)
Hauser Sergio GIGGS MW
30.03.2017 - 02.04.2017 CCI1* / Ravenna (ITA)
Attinger Patrizia FINE FRENCY
30.03.2017 - 02.04.2017 CIC2* / Ravenna (ITA)
Attinger Patrizia HILTON P
30.03.2017 - 02.04.2017 CIC1* / Ravenna (ITA)
Bodenmüller Eveline BALLYTARSNA D CLOVER
CONTINDRA
VIOLINE DE LA BRASSERIE CH
30.03.2017 - 02.04.2017 CPEDI*** / Deauville (FRA)
van Till Celine AMANTA
31.03.2017 - 02.04.2017 CSI2* / Le Mans (FRA)
Barbey Charlotte CARDOSO
WOLLIE BOLLIE
31.03.2017 - 02.04.2017 CSI1* / Le Mans (FRA)
Barbey Charlotte CHARLIE CHAPLIN
MILLI VANILLI
31.03.2017 - 01.04.2017 CEI2* 120 / Fontainebleau (FRA)
von Felten Gaby TIOUK
31.03.2017 - 01.04.2017 CEI1* 80 / Fontainebleau (FRA)
Ernst Frédérique MYTIA DU CAVALLON
Gertsch Ursula UTOPIQUE DE LAP
Hossmann Trix LOUSTIC DE BIGORRE
von Felten Gaby O'BAJAN ALOM
31.03.2017 - 01.04.2017 CEI3* 160 / Fontainebleau (FRA)
Cagienard Ariane MOREA DE FONPEYROL
03.04.2017 - 09.04.2017 CSI3* / Arezzo (ITA)
du Couëdic Laetitia ARIZONA STAR
CHEYENNE Z
ELISA
JACKSON VI
Eggenberger Fabienne BB CARUSO
DEXTER III
Fabre Delbos Frédérique BRENDA DE GELIVAUX
KYRA VAN HET LINDEHOF
NIRVANA BASTERS
TENEKE DES FONTAINES
TRIOMPHE KERVEC
URIAN DES FONTAINES
Gabathuler Walter ARLINGTON
BANTOU BALOU
FINE FLEUR DU MARAIS
QUERIDA IX
QUIDAM DE LUXE M
SILVER SURFER II
Meroni Martina BALOU VAN HET MOLENHOF Z
ESQYDO
ROCK DE VAINS
VERSATCHE DE LA ROQUE
Muff Werner CORNET MM
COSBY
DAIMLER III
ESCOFFIER
Sprunger Janika BACARDI VDL
EGIE OF COLORS
GRAND COOPER
NINYON
03.04.2017 - 09.04.2017 CSI1* / Arezzo (ITA)
Aschwanden Laura Nina SANZERO CH
Jampen Tamara RAVEL DES BAUMES CH
Steinmann Nadja AMANTO
COOLCRONAN RIVER
DON'T TOUCH II
FARADY
Steinmann Christian CALLE COOL
HILLOWAN DECEY
03.04.2017 - 09.04.2017 CSIYH1* / Arezzo (ITA)
Meroni Martina APPYDAY LA VALLEE
Sprunger Janika CHARLIE BOY
03.04.2017 - 09.04.2017 CSI1* / San Giovanni in Marignano (ITA)
Enderli Nadine RIDDICK II CH
VINJA
Eugster Manuel CHACONIE
Haegler Marion CARO
CORNADA II
Jopp Mélanie LUMIERE II CH
Müller Eva TITA TOVENAAR Z
Schenker Laura CHAPARONE
CORNETTI
Schmid Adrian CALETTA WS CH
CALVARA BS Z
Schwizer-Seydoux Florence CLEVER PKZ
Wickli Selina COLA BABY
CON SILLAS
Wickli Clara LOXY LADY DU TABEILLON CH
03.04.2017 - 09.04.2017 CSI3* / San Giovanni in Marignano (ITA)
Estermann Paul CANTINI DELLA CACCIA
CASTLEFIELD ECLIPSE
CORNET'S HOPE
CURTIS SITTE
Eugster Manuel CALLISTO II
DOUGLASS CHAVANNAIS
Schmid Adrian ALCAZAR SITTE
CAMILLA IX
LOU II
Schwizer Pius ABOUT A DREAM
BALOU RUBIN R
CHIDAME Z
CORTNEY COX
LEONARD DE LA FERME CH
LESTER IX
Schwizer-Seydoux Florence DELPHI
L.B. SOLERO
STARLETTE DE MAILLET
ULYSSE X
Stampfli Emilie ALESSA Z
NIKITA DU LUOT
CODETTA DELLA CACCIA
03.04.2017 - 09.04.2017 CSIYH1* / San Giovanni in Marignano (ITA)
Eugster Manuel CANTARA V
PORTOFINO
Schmid Adrian GEE LITHYA VAN KLAVERBORCH
04.04.2017 - 09.04.2017 CSIYH1* / Cagnes-sur-Mer (FRA)
Barbeau Christophe CARA MIA IX
Kolly Pierre ALOUETTE DE CHIGNAN CH
AVIATEUR
Malfanti Letizia ARCACHON EN PRIM'
Peter Steiner Nadja AVELINO DE CRESTA
Putallaz Jessy CANNAVARA
04.04.2017 - 09.04.2017 CSI3* / Cagnes-sur-Mer (FRA)
Barbeau Christophe UGO D'ARGENT
Dabbah Maurice CHEF VON DER WIESHARDE
GOMES DE WIQUI
L'AVION
TRAPPIST
Jucker Romain CARL LEWIS
HARLEY DE LAUBRY
TENDANCE BOISY
Kolly Pierre CARETINO SIR
CORVALL
LANCER VI
RUDY DE MESILLE
Malfanti Letizia SIAM DE LA BATIA
Motetta Johnny BELZEBUB VH DANCORHOF
CATCH THE WIND
Peter Steiner Nadja CACHE VA
CAPUERA II
CELESTE III
SAURA DE FONDCOMBE
Putallaz Jessy BELLA XXI
PORTLAND DU TER
Putallaz Philippe VANCOUVER IV
Vorpe François IDEAL VAN 'T VEER
04.04.2017 - 09.04.2017 CSI1* / Cagnes-sur-Mer (FRA)
Ber Donovan DENTO
Favre Hervé ROUGEVAL DU GRAND PRE
ROXI DE BARACHY
WHITE POINT II
Firmenich Caroline CARTORIE
QUENA RUBIN
TRAVIATA DE RAVEL
Jucker Romain CALVIN KLEIN
Lambert Aurélie POLENNTA DE GRANDRY
Malfanti Letizia AURA DE LA BATIA
Putallaz Jessy TENNESSE DU COURTIL CH
Soulié Pauline CORTINE HOY Z
Vorpe François CLEAR ROUND II
04.04.2017 - 09.04.2017 CSIL1* / Cagnes-sur-Mer (FRA)
Chandon-Moët Eugénie QUABERNET ENNEMMELLE
Deléchat Marine CONTACT GIRL
Dolt Jessica I CARELESS D&M
QUEL ANNIVERSAIRE
Doucet Céline SUN DU TEMPLE
Dumas Mélanie ULANE DES VOLCANS
du Plessix Oriane CAPRICELLO
VOR TEX
04.04.2017 - 09.04.2017 CSIU25-A / Cagnes-sur-Mer (FRA)
Dolt Jessica HHS CALIDERA
Malfanti Letizia DANCER XII
Pedroni Giulia PICADER
05.04.2017 - 09.04.2017 CDIY / Nieuw en Sint Joosland (NED)
Winnewisser Naomi DOBERDO
FUERST ROUSSEAU
05.04.2017 - 09.04.2017 CDIP / Nieuw en Sint Joosland (NED)
Scheufele Katarina NOW AND FOREVER FEIVEL
05.04.2017 - 09.04.2017 CDIU25 / Nieuw en Sint Joosland (NED)
Suter Andrina AXIOM
06.04.2017 - 09.04.2017 CCI3* / Vairano, Vidigulfo (ITA)
Bodenmüller Eveline WALDMANN
06.04.2017 - 09.04.2017 CIC2* / Vairano, Vidigulfo (ITA)
Brunner Carla SCIDJO
Gerber Caroline TRESOR DE CHIGNAN CH
Godel Robin GRANDEUR DE LULLY CH
LULLY'S MY GIRL
Sax Beat SECRET IV
06.04.2017 - 09.04.2017 CIC3* / Vairano, Vidigulfo (ITA)
Johner Mélody FRIMEUR DU RECORD CH
06.04.2017 - 08.04.2017 CSI2* / Lanaken (BEL)
Duguet Romain CALDER
TIPSY DU TERRAL
TIPSY GIRL LOISEL
TWENTYTWO DES BICHES
UP TO DATE DE LUCO
VASCO DE KERGLENN
Straumann Flaminia AGNETA CHARMING MISS JONES
CUPIDO Z II
06.04.2017 - 08.04.2017 CSI1* / Lanaken (BEL)
Duguet Christiana ULENA VAN HOF TER NAILLEN
Duguet Romain VANCOUVER DE LANLORE
Reddy Valentina JO DE LA TOMBE
UNIBOY DU COURTIL CH
Straumann Flaminia TACTIK
VAN HELSING
06.04.2017 - 09.04.2017 CDI3* / Stadl Paura (AUT)
Bottani Patricia PAROSEKA
Ngovan Gilles SATCHMO M
ZIGZAG
06.04.2017 - 09.04.2017 CDIYH / Stadl Paura (AUT)
Hofmann Melanie GB DOLCINO CH
GB RAPACE
06.04.2017 - 09.04.2017 CSI5* GCT / Mexico City (MEX)
Fuchs Martin CHAPLIN II
VICTORIA XII
Guerdat Steve ALBFUEHREN'S HAPPINESS
CORBINIAN
Richard Philips Jane DIEUDONNE DE GULDENBOOM
FOICA VAN DEN BISSCHOP
06.04.2017 - 09.04.2017 CSI2* / Kronenberg (NED)
Buhofer Simone FLYING GIRL
RIOSCO
WIMONA
Wallerbosch Oertly Dominique DISCOVER
06.04.2017 - 09.04.2017 CSI1* / Kronenberg (NED)
Buhofer Simone PIKETTA
06.04.2017 - 09.04.2017 CIC1* / Kreuth (GER)
Vogg Felix COLERO
06.04.2017 - 09.04.2017 CIC2* / Kreuth (GER)
Vogg Felix ONFIRE
07.04.2017 - 09.04.2017 CIC1* / Frauenfeld TG
Acklin Tamara KONTIKI CH
Ammann Ladina FLY IN SUNSET
Andres Esther LAURUS NOBILIS MZH
Attinger Patrizia MOONEY AMACH
VICTORYHOPE TREILLE
Benz Christiana ROMEO XXIV
Bigler Stefanie CIRCASSON CH
Danner Beat LONDON BLUE CH
Dürst Michelle MARCHESI IMPEL DE REVE
Eicher Jennifer SUENO VI CH
Ernst Cedric Alvaro LUDOVIC III
Gambirasio Jasmin TEMPO DE LAUME
THATS IT
Häfeli Nadine LEVI DE LA RESELLE CH
Leonhardt-Raith Sandra IONA DE LA VENTOLIERE CH
TOUBLEU DE RUEIRE
Lüdi Salome SUPER ROSI CH
Minder Nadja KABUGA
VIOLETTA III
Mylius Steffi JANA SZ CH
Nussbaumer Linda TIE BREAK
Peterhans Brigitte FANTASIA DE LULLY
GRECVOL DE LULLY CH
Randone Alessio Dario HAPPINESS S
Randone Davide HENRY VIII
Rebetez Cyrielle SLEEP IN BRION
Rüegg Patrick FIFTY FIFTY V
Schiesser Sophie CANUS LUPUS
Schmidt Désirée CAPTAIN CINCINNATI
NIGHT DANCE
Stokar Teresa DON JOHNSEN K
Vogg Ben NOE DES VATYS
07.04.2017 - 09.04.2017 CSI1* / St Lô (FRA)
Bussmann Evelyne DANAIS D'AVELINE CH
07.04.2017 - 09.04.2017 CSI2* / St Lô (FRA)
Bussmann Evelyne TAFILA D'URVILLE
VIRTUOSO SEMILLY
Hauri Markus CAN JUMP
CORDIA III
JAZOE VAN 'T STEENPAAL
07.04.2017 - 09.04.2017 CSIYH1* / St Lô (FRA)
Hauri Markus AKILE TOP
GRAF COMPLIMENT
10.04.2017 - 16.04.2017 CSI3* / Arezzo (ITA)
du Couëdic Laetitia ARIZONA STAR
CHEYENNE Z
ELISA
JACKSON VI
Eggenberger Fabienne BB CARUSO
DEXTER III
Fabre Delbos Frédérique BRENDA DE GELIVAUX
NIRVANA BASTERS
TENEKE DES FONTAINES
TRIOMPHE KERVEC
URIAN DES FONTAINES
Larocca Matias GDE MATRIX
ROYAL CROISSANT
TORTOLA
Meroni Martina BALOU VAN HET MOLENHOF Z
ESQYDO
ROCK DE VAINS
VERSATCHE DE LA ROQUE
Raverdino Kheddache Emilie UKYLOU DU BOUCHON
10.04.2017 - 16.04.2017 CSI1* / Arezzo (ITA)
Cavegn Franco ALEXANDRO
Cavegn Denise CABONITA
PMS CAPELLA
Stampfli Charlotte BISON'S LIZZERASU
10.04.2017 - 16.04.2017 CSIYH1* / Arezzo (ITA)
Fabre Delbos Frédérique KYRA VAN HET LINDEHOF
Meroni Martina APPYDAY LA VALLEE
10.04.2017 - 16.04.2017 CSI2* / San Giovanni in Marignano (ITA)
Benzoni Gillian CARESSE DES SOURCES CH
COOL CLASSIX
Müller Eva TITA TOVENAAR Z
Peter Steiner Nadja CACHE VA
Schenker Laura CHAPARONE
CORNETTI
Schwizer-Seydoux Florence CLEVER PKZ
DELPHI
ULYSSE X
10.04.2017 - 16.04.2017 CSI1* / San Giovanni in Marignano (ITA)
Bich Marina GIN FIZZ
Enderli Nadine RIDDICK II CH
VINJA
Haegler Marion CARO
CORNADA II
Jopp Mélanie LUMIERE II CH
Schmid Adrian CALETTA WS CH
CALVARA BS Z
Wickli Selina COLA BABY
CON SILLAS
Wickli Clara LOXY LADY DU TABEILLON CH
10.04.2017 - 16.04.2017 CSIYH1* / San Giovanni in Marignano (ITA)
Peter Steiner Nadja AVELINO DE CRESTA
Schmid Adrian GEE LITHYA VAN KLAVERBORCH
Sprunger Janika CHARLIE BOY
10.04.2017 - 16.04.2017 CSI4* / San Giovanni in Marignano (ITA)
Peter Steiner Nadja CAPUERA II
CELESTE VI
SAURA DE FONDCOMBE
Schmid Adrian ALCAZAR SITTE
CAMILLA IX
LOU II
Schwizer Pius ABOUT A DREAM
BALOU RUBIN R
CHIDAME Z
CORTNEY COX
LEONARD DE LA FERME CH
LESTER IX
Schwizer-Seydoux Florence L.B. SOLERO
STARLETTE DE MAILLET
Sprunger Janika BACARDI VDL
EGIE OF COLORS
GRAND COOPER
NINYON
Stampfli Emilie ALESSA Z
NIKITA DU LUOT
CODETTA DELLA CACCIA
10.04.2017 - 12.04.2017 CSI1* / Lanaken (BEL)
De Coulon Léa FIMONA VD KATELIJNKOUTER
Reddy Valentina JO DE LA TOMBE
UNIBOY DU COURTIL CH
Straumann Flaminia AGNETA CHARMING MISS JONES
TACTIK
VAN HELSING
10.04.2017 - 12.04.2017 CSI3* / Lanaken (BEL)
Straumann Flaminia CUPIDO Z II
10.04.2017 - 17.04.2017 CDIJ / Wiener Neustadt (AUT)
Buyssens Charlotte RONIN II
10.04.2017 - 17.04.2017 CDIY / Wiener Neustadt (AUT)
Krattiger Elena RAMIA LOX
10.04.2017 - 17.04.2017 CDI3* / Wiener Neustadt (AUT)
Lenherr Charlotte DARKO OF DE NIRO ZS CH
12.04.2017 - 15.04.2017 CSI5* GCT/GCL / Miami FL (USA)
Fuchs Martin CHAPLIN II
VICTORIA XII
Guerdat Steve ALBFUEHREN'S HAPPINESS
CORBINIAN
Richard Philips Jane DIEUDONNE DE GULDENBOOM
FOICA VAN DEN BISSCHOP
13.04.2017 - 16.04.2017 CSI2* / Opglabbeek (BEL)
Wallerbosch Oertly Dominique DISCOVER
14.04.2017 - 17.04.2017 CIC2* / Radolfzell (GER)
Acklin Tamara KONTIKI CH
Eicher Jennifer OKONOS DE LA BLANCHERIE CH
Gambirasio Jasmin TEMPO DE LAUME
THATS IT
Häfeli Nadine LEVI DE LA RESELLE CH
Leonhardt-Raith Sandra TOUBLEU DE RUEIRE
Lüdi Salome SUPER ROSI CH
Vogg Felix CLEVELAND III
ONFIRE
14.04.2017 - 17.04.2017 CIC1* / Radolfzell (GER)
Andres Esther INSTER
LAURUS NOBILIS MZH
SCHWALBENPRINZ
Attinger Patrizia FINE FRENCY
Bodenmüller Eveline BALLYTARSNA D CLOVER
TIFFANY GE
Eicher Jennifer SUENO VI CH
Gaudet Marilène GALANT DES SABLES
RAIN MAN D'ARGONNE
Guyot Camille ULSAN DE LACOREE
Meier Christoph EASYMAN
Moor Michele EASY LEE
THE DUTCH HORSE
Mylius Steffi JANA SZ CH
Rüegg Patrick FIFTY FIFTY V
Schmidt Désirée CAPTAIN CINCINNATI
NIGHT DANCE
Vogg Felix CLOE IV
COLERO
MATHURIN V/D VOGELZANG
Weibel Fabienne GIANNA V
14.04.2017 - 17.04.2017 CCI1* / Radolfzell (GER)
Bigler Stefanie CIRCASSON CH
Bodenmüller Eveline VIOLINE DE LA BRASSERIE CH
Dürst Michelle MARCHESI IMPEL DE REVE
Ernst Cedric Alvaro LUDOVIC III
Randone Alessio Dario HAPPINESS S
Randone Davide HENRY VIII
Stokar Teresa DON JOHNSEN K
14.04.2017 - 16.04.2017 CVI / Saumur (FRA)
Guenat Anna CRESCENDO RR CH
Hannich Ilona LATINO V. FORST CH
Heuer Michael CRESCENDO RR CH
KALIMO II
LATINO V. FORST CH
Lüdi Nicole KALIMO II
Steiger Vanessa CYRANO NILAYA CH
KALIMO II
Tresch Melina CYRANO NILAYA CH
Wagner Pascale CYRANO XXXIV CH
DYRONN
15.04.2017 - 18.04.2017 CSI2* / Eschweiler (GER)
Kurmann Joel DELUX VAN T & L
TARZAN DE THURIN
Lindler-Göndör Sophia LYRA SP
NOOWANDA SEMILLY
Oeuvray Smits Dehlia FOR LOVE DE LA VELLE CH
LANTARO VON HOF CH
Pasquier Mégane CYRIANO HM CH
Smits Edwin PIKELOT VON HOF CH
RONDINE DES SOUCHES
ROUGE PIERREVILLE
15.04.2017 - 18.04.2017 CSIYH1* / Eschweiler (GER)
Kurmann Joel THEO DUC T&L Z
15.04.2017 - 17.04.2017 CSI1* / Lanaken (BEL)
De Coulon Léa FIMONA VD KATELIJNKOUTER
Reddy Valentina JO DE LA TOMBE
UNIBOY DU COURTIL CH